História kávy


Arabské slovo “qahwa”, ktoré predstavuje nápoj tmavo červenej farby, vyrobený z extraktu semien, ktorý pôsobil na telo veľmi blahodárne a často sa používal v medicíne. Dnes toto slovo znamená v arabčine káva.

Existuje mnoho legiend o pôvode kávy. Najznámejšia hovorí o pastierovi Kaldovi z Etiópie, ktorý viedol kozy na pašu. Jedného dňa uvidel zvláštny krík, z ktorého začal ojedať bobule a žuť jeho listy. V noci však namiesto spánku, bol bdelý a plný energie ako nikdy predtým. Na druhý deň sa pastier rozhodol, že spraví nálev zo semien a takto získal nápoj, ktorý dnes nazývame káva.

Dnes poznáme približne 60 druhov kávovníkov, z toho len 25 je intenzívne reklamovaných, no majú veľmi dôležitú úlohu v našich sálkach.


Druhy kávy


Coffea Arabica

Kultivovaná niekoľko storočí. Najviac preslávená odroda je “Moka”. Väčšinou sa pestuje v Arabských štátoch. Jej bôby majú intenzívnu a aromatickú vôňu, charakteristickú zelenú farbu a sploštený predĺžený tvar. Ďalšie známe odrody sú “Bourbon”, najviac pestovaný v Brazílii a “Maragogype”, cenený u veľkých producentov pre jeho zrná. Kávovník Arabský obľubuje zeminu bohatú na minerály a klímu s priemernou teplotou 20 stupňov celzia.

Coffea Robusta

Kávovník bohatý na kofeín. Charakteristické okrúhle malé bôby, ktoré sú veľmi aromatické. Odroda “Robusta”, rastie prevažne na rovinách, vyznačuje sa svojou odolnosťou voči chorobám a schopnosťou prežiť aj v náročných podmienkach. Odrody získané krížením, napr. “Canephora” sa pestujú v Indonézii, Ugande, Indii a západnej Afrike. Takisto veľmi obľúbený kríženec je “Arabusta”, ktorá vznikla krížením “Arabica” a “Robusta”.


Blahodárne účinky kávy


Káva je nápojom, ktorý je hlboko zakorenený v našich zvykoch. Mnohí odborníci sa pravidelne vyjadrujú o jej výhodách a rizikách pre naše zdravie. Štúdie, ktoré boli vykonané, brali do úvahy psychologické aspekty pitia kávy, jej účinky na naše zdravie a jej organoleptické vlastnosti.

Medzi najštudovanejšími zložkami kávy je kofeín. Kofeín stimuluje žalúdok a žlčové cesty, čím dochádza k uľahčovaniu trávenia. Má energizujúci účinok, stimuluje činnosť srdca a nervovej sústavy. Podporuje chudnutie, nakoľko po káve nemáme chuť na jedlo. Niektoré štúdie poukazujú na fakt, že kofeín pôsobí ako prevencia proti závažným ochoreniam ako sú: diabetes, parkinsonova choroba a z časti aj alzheimerova choroba.

Posledné štúdie poukazujú na skutočnosť, že častá konzumácia kávy nezvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb, ako sa donedávna rada odborníkov domnievala.